Proljeće osim raskošne ljepote nudi i obilje ljekovitog bilja.
Jednostavna, nenametljiva, bez mirisa i šarenila boja, ipak izvanredna, djelotvorna i pouzdana.
Poljska preslica (Equisetum arvense) iz roda papratnjača, jedna od najstarijih kopnenih biljaka na zemlji, biljčica koja ne plijeni ljepotom ali ‘oduzima dah’ pošto ju bolje upoznate.
U mojoj biljnoj ljekarni zauzima počasno mjesto. Obiluje brojnim ljekovitim spojevima među kojima se ističu silicijevi spojevi i ekvisetolična kiselina. Iz tog razloga posebno je djelotvorna kod bolesti koštanog sustava, kod upale urinarnog trakta i cistitisa (o načinu primjene poljske preslice u liječenju navedenih tegoba vidjeti više OVDJE )
Vrste preslice
Uz ljekovitu poljsku preslicu (Equisetum arvense), na vlažnim i močvarnim livadama i pašnjacima Medvednice i Žumberka raste i jedna od naših najotrovnijih livadnih biljaka, močvarna preslica (Equisetum palustre), zato sakupljanje biljaka treba prepustiti znalcima.
Branje ljekovitog bilja i edukacija
Pravilo je, sakupljajte samo biljke koje sa sigurnošću prepoznajete i koje se ne nalaze na popisu zaštićenih i ugroženih biljaka više OVDJE
Nabavite kvalitetnu literaturu, npr. nešto s ovog POPISA
Upoznajte sistematku bilja kako bi putem identifikacije i determinacije odredili o kojoj se točno biljci radi sukladno njenoj nomenklaturi i klasifikaciji.
Ako pak želite razvijati sposobnost prepoznavanja i sakupljanja biljaka postoje edukacije koje će uz teoretska znanja pružiti i kvalitetnu nastavu na terenu.
Imate li pak prijatelja ili znanca koji se bavi skupljanjem bilja, uz druženje u prirodi, poučavanje ‘iz prve ruke’ najbolji je izbor. U međuvremenu jednostavno uživajte u promatranju, fotografiranju (ako vas veseli) i nabavljajte sušene pripravke od ovlaštenih sakupljača bilja ili farmaceutskih kuća, jer kao i kod gljiva, moguće je zamijeniti slične biljke što može biti vrlo opasno.
Tonik poljske preslice za njegu kože
Priprema tonika: jušnu žlicu poljske preslice kuhati 10 minuta u 150 mL vode, ostaviti stajati 10 minuta te mlaku otopinu blazinicom nanijeti na lice prije spavanja i nanošenja prirodne kreme ili ulja za lice.
Kako put do njegovane kože, kose i noktiju kreće iznutra, preporuča se konzumacija SIPF pripravka ekstrakta poljske preslice i to dva puta dnevno, između obroka po jedna čajna žličica u dl vode. Nakon mjesec dana napraviti pauzu i nastaviti s primjenom pripravka. Preslica uz kvalitetnu prehranu bogatu neljuštenim žitaricama, sezamom i rogačem vraća čvrstoću i sjaj vašoj kosi i noktima te pridonosi zdravlju i čvrstoći kostiju. Zaista, više nego dovoljan razlog da posegnemo za snažnom biljkom nježnog imena.
Gdje nabaviti drogu (čaj, infuz) i SIPF ekstrakt?
Poljsku preslicu kao i S.I.P.F ekstrakt u Zagrebu nabavljam u trgovini Terra – Organica, Kemigu i u Farmaciji (Ilica 11).
Zanimljivost – preslica u prehrani
Fertilni izbojci velike preslice jestivi su i pripremaju se kao šparoge, obiluju C vitaminom a posebno su omiljeni u Japanu.
(Izvori: www.etericnaulja.net ) tekst dr. sc. Stribor Marković, mr. pharm., fitoaromaterapeut i Flora Medvednice www.policaknjiga.com
Po staroj seoskoj medicini,preslica je dobra za izbacivanje suviška vode iz tijela kad se u plućima nakupi voda i ublažava otekline nogu i zglobova. Po njoj su, nekada ljudi na selu znali odrediti gdje će ju kopati bunar jer raste na žili podzemne vode. To mi je ispričala mama i u to sam se uvjerila.
Hvala na sjajanom komentaru. Posebno mi je zanimljiv podatak o lociranju bunara prema preslici a u narodnoj medicini je zaista korištena u liječenju bolesti mokraćnog sustava kao i kod tuberkuloze. Bogatstvo spoznaja i iskustva predaka